Oyalı Yazma Yemeni Modelleri

İğne Oyası Dolama

Bordo Beyaz..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

40 adet Oya ..

50,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

40 Adet Dolama Oyalar iğne oyası ..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

40 adet İğne oyası dolama oyalar..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

40 adet iğne oyası Oyalar ..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

40 Adet Dolama Oyalar ..

50,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

..

30,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

40 Adet iğne oyası Oyalar ..

50,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

40 adet iğne oyası oyalar..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

..

45,00TL

İğne Oyası Dolama Oyalar

..

45,00TL

Oyalı Yazma / Yemeni

..

37,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

35,00TL

Gösterilen: 1 ile 16 arası, toplam: 26 (2 Sayfa)

Hepimizin bildiği üzere Türk toplumunda yazma oldukça önemli bir araçtır. Birçoğumuzun annesi, anneannesi, babaannesi, teyzelerimiz vs. kullandıkları bu araca çok önem vermektedir. İslam dininde yeri olan örtünme ihtiyacının getirdiği bir zorunluluk ile yaygınlaşan yazma takma işi geniş bir kitle tarafından benimsenmiştir. Özellikle İslamiyet yaygınlaştıktan sonra Müslümanların coğrafyasında önemi hissedilir derecede büyüktür. Bu kadar önemli bir yeri olan yazma zamanla adeta bir sanat haline dönüşmüş, değişik formlara ve şekillere bürünmüştür. Değişik modeller üretilerek çeşitlilik sağlanmış her kişinin zevkine uygun olabilecek yazma modelleri geliştirilmiştir. Günümüzde farklı kumaş ve desenlerde yazma modeli bulmak oldukça basittir. Aşağıda size farklı yazma modellerinden, en çok kullanılan modellerden ve yapıldıkları malzemelerden bahsedeceğim.

Yazma Modellerinin Çeşitliliği

Birçok hanımın kullanmakta olduğu yazma çeşit çeşit kumaş ve değişik formlarda yapılmaktadır. Size anlatacağım ilk model özellikle ev içinde, komşu ziyaretinde, mahalle arasında kullanılmaya daha müsait olan kenarları işlemeli olan yazma modelleridir. Bu modelinde farklı yapılma türleri vardır. Bunlar iğne oyası ve tığ işi olarak ikiye ayrılır. İğne oyası dediğimiz tür adı üzerinde iğne kullanılarak yapılan, yapımı tamamlandığında ince ve oldukça zarif görünen türdür. Hanımlar arasında en çok tercih edilen ve sevilen iğne oyası motifleridir. Bu motiflerin şekli çoğu zaman bir çiçek, gül gibi hanımları simgeleyen küçük, zarif, narin şekilciklerden oluşmaktadır. Her gelinlik çağındaki kızın sandığında bulunmasını isteyeceği türden bir yazma modelidir. Diğer bir tür olan tığ işi oya motifleri ise iğne oyasına göre biraz daha kaba bir görünüme sahiptir. İğne oyasında bulunan o incelik tığ işinde pek bulunmaz. Tığ işi motiflerden hanımlar pek memnun değildirler. Bu durum onları iğne oyası gibi zarif görünmediğini düşündüklerinden kaynaklanmaktadır. Hanımların gözünde, ikisi arasında neredeyse uçurum var denilebilir. Aralarındaki farkı yan yana koyduğunuzda sizde rahatça anlayabilirsiniz. Diğer bir yazma modeli de kenarı boş olan daha çok resmi yerlerde, toplantı, davet gibi yerlerde kullanılması uygun olan türdür. Bu tür yazma modelleri gayet şık bir kombin yapıldığı takdirde sizi adeta bir moda tasarımcısı gibi göstermeye yetecektir. Uygun parçalar seçildiği takdirde hem siz kendinizi iyi hissedeceksiniz hem de göz alıcı bir zerâfete ulaşmış olacaksınız.

Yazma Modelleri Yapılan Kumaş Türleri

Yukarıda bahsettiğimiz modellere uygun olarak yazmanın da olması gereken kumaş türü değişiktir. Mesela, üzerine iğne oyası veya tığ işi yapılacak olan yazma modelleri kumaşı ince, saten ve üzerine işlenen motifi daha iyi sergileyebilmesi için mat olmalıdır. Kumaş parlak olduğu takdirde motif gösterişini kaybedeceğinden dolayı kumaş seçiminize dikkat etmelisiniz. Aksi durumda motif için uğraştığınıza değmeyecektir. Diğer tür olan kenarı oyasız olan yazma modelleri için gereken kumaş parlak, ince ve genelde ipekten yapılmaktadır. Bu kumaşı daha kaliteli hale getirdiğinden size de artı bir zarafet katmaktadır.