El İşi / Dantel Örnekleri

El Işi Dantel Kare Masa

..

89,00TL

El İşi Dantel Masa Örtüleri

El İşi Dantel Krem Masa Örtüsü..

200,00TL

El İşi Dantel Masa Örtüsü

Krem El işi Dantel Masa Örtüsü ..

200,00TL

El İşi Dantel Oda Takımı

..

59,00TL

El İşi Dantel Salon Takımı

El İşi Dantel Salon Takımı BeyazMasa Örtüsü: 1 AdetPeçete: 24 AdetSehpa Örtüsü: 1 AdetŞömen Tablosu: 1 adet..

600,00TL

El İşi Dantel Salon Takımı

El İşi Dantel Krem Salon TakımıMasa: 1 AdetPeçete: 18 AdetŞemön Tablo:1 Adet..

550,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

10,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Oyalı Yazma Yemeni

..

20,00TL

Gösterilen: 1 ile 16 arası, toplam: 22 (2 Sayfa)

Tarihin tozlu sayfalarının ardında yatan, binlerce yıllık yaşama şekil veren bir özellik günümüze kadar ilerleyerek devam eden bir süreci izlemeye başlamıştır. Tarihte önemli bir yere sahip olan topluluklar, o zaman dilimine ait birçok özelliği beraberinde getirerek 21. Yüzyıl dilimine kadar aktarabilmiştir. Bu miraslardan en önemlileri yaşamı süsleyen, gelenek ve göreneklerin yansıtıldığı giyim kuşamlar olmuştur. 16. yüzyılı süsleyen en önemli ürün giyim kuşamda kendini göstermiştir. 16.yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar geçen süre içinde “dantel“adı altında iplikle örülen ve kumaşların kenarlarına işlenerek belirli bir desen etrafında birleştirilen motiflerin kullanım oranı artmıştır.

Dantel Kullanımı Ve Tarihçesi

Dantel, 16. Yüzyılda ilk olarak Venedik’te kullanılmaya başlanmıştır. Ardından gelişim göstererek önce doğuya ardından İspanya, İsviçre ve Anadolu ya kadar yayılmıştır. Kökeni bakımından çok eski el sanatı olan makramayı andıran düğümlü olan ağ işinden nakışa kadar uzanmaktadır. 16.yüzyılda Venedik tarafından en çok tercih edilen dantel, kilise törenlerinde giyilen giysilerde kullanılmıştır. Ardından kullanım alanını genişleterek giyim kuşam dışına çıkarak masa örtülerinde, perde ve süs eşyalarında kullanılmaya başlamıştır. 16.yüzyıldan 21. yüzyıla kadar geçen süre içinde bu el sanatları ürünler, teknolojiye bağlı olarak makinelerle üretilmeye başlanmıştır. Makine üretimi olan dantel motiflerine el işi görünümü kazandırılmaktadır.

Anadolu’da Dantelin Kullanım Alanları

Venedik tarafından getirilen ve 16. Yüzyılı süsleyen en önemli unsur olan dantel, Anadolu da önce belirli kesim tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ve zamanla kullanım alanı gelişme göstermiştir. Türk el sanatlarında kadınlar tarafından yapılan bu tür işçilik ürünleri, gelişmiş el sanatları kapsamında değerlendirilerek belirli kategoriler ile şekillenmiştir. Türkiye’de ise Anadolu uygarlık ürünlerinin yansıması olan dantel, daha çok çeyiz içinde yer almaktadır. Ancak kullanım imkanlarının genişliği açısından önemli bir yere de sahip olmaktadır. Yatak, divan, masa, yastık kenarlarında vs… gibi alanlarda birçok farklı nesneler üzerinde kullanılarak hem görünüm hem de estetik alan zenginleşmiştir. Türkiye’ye bu ürünün tam olarak geliş tarihi konusunda bir çok araştırmacı ve tarihçi kesin bir bilgi doğrultusunda birleşme gösterememektedir. Bazı tarihçiler elde edilen bilgiler ışığında Türkiye’de bu ürünlerin kullanımını 16. yüzyıla dayandırmıştır. Kimi tarihçiler ise 19. yüzyılda Türkiye’ye geldiğini söylemektedir.

El İşinde Ustalık Eserleri

Geçmiş zaman diliminden günümüze süregelen birçok unsur ve özellik,o dönemin yaşayış biçimi, toplumsal yapısı, düzeni, dağılımı hakkında bilgiler vermektedir. El işinde işçilik dönemi olarak da adlandırılabilecek olan bu dönemde el emeğine dayalı ürünlerin yapımı, kullanımı artarak günümüz dünyasını süsleyen öge olarak gelmiştir. En güzel miraslar içerisinde yer alan dantel, oya, yazma vs.. gibi ürünler değişmeden günümüz yaşam şekline uygun bir gelişim izleyerek kullanılmaya devam etmektedir…