Şal Modelleri Yıllarca Eskimez

şal modelleri

Bayanların çok severek kullandıkları ve herkese çok yakışan kullanışlı aksesuarlar şal olarak adlandırılabilmektedir. Keten, ipek, gibi hazır kumaştan makine işi olarak dokuma ile üretilen şalların yanı sıra bir de el emeği göz nuru olan örgü ile yapılan el işi şallar vardır. Şal modelleri yüzlerce değişik alternatife sahiptir. Bu alternatifler gün geçtikçe daha da çoğalmaktadır. Özellikle her sezonun trend rengi ve modeline göre üretim olmaktadır. Kişiye özel olarak seçilen renk, model, örgü çeşidi, boyut ile yapılabilen el işi şallar vardır.

Türk kültüründe her zaman yer almış olan el örgüsü günümüze kadar süregelmektedir. Özellikle ev hanımları hem hobi olarak yapmakta hem de satış yaparak para kazanıp ev bütçesine katkıda bulunmaktadırlar. Teknoloji ve sosyal medyanın gelişmesi de bayanlara bu konuda yardımcı olmaktadır. Sosyal medya hesaplarından kendilerine özel el işlerini paylaşıp sattıkları ve bir çoğunun da ünlü olarak işlerini ilerlettiği bilinmektedir. Şal modelleri de bu sayfalarda en çok tercih edilen ve satışı yapılan ürünlerdendir. Bayanların en fazla seçtiği şal modelleri şu şekilde sıralanabilmektedir.

1. Üçgen, dikdörtgen modeller (şekline göre)

2. Kışlık, yazlık modeller (mevsimine göre)

3. Dantelli modeller (işlemesine göre)

4. Tesettür, şifon modeller (kullanımına göre)

Şal Modelleri Günümüzde Nasıl Kullanılır

Şal modelleri yanı sıra son zamanlarda boyunluk olarak adlandırılan boğazlı kazakların yakalarına benzeyen ve boyna geçirilerek kullanılan örgü modelleri de ünlenmiştir. Hem örmesi kolay ve kısa süren hem de kullanımı pratik, yer kaplamayan bu modeller kışın şallardan daha öncelikli tercih olmuştur.

Türkiye’de günlük kullanım dışında çeyiz için şal denilen geline örülen şallar da vardır. Bunlar daha çok krem ve beyaz renk ağırlıklı olup simli ve gösterişli modellerdir. Geline örülen şallar doğum yaptıktan sonra özellikle lohusa döneminde gelinin annesi veya kayınvalidesi tarafından kullanması için örülmektedir. Gelin için örülenlerin yanı sıra abiye için şallar da vardır. Bunlarda düğünlerde, eğlencelerde giyilen abiye kıyafetin üzerine omuzlara alınarak süs amaçlı kullanılan genellikle simli iplik ve giyilen abiye ile aynı renkte tercih edilen şal modelleridir. Genellikle siyah renkli olurlar.

Kendi tarzınıza uygun bir seçim yaparak modern ve farklı bir görsel elde edebilirsiniz. Şal modellerinde kaliteli seçim yapmak da önem taşır. Hem uzun süreli kullanım açısından hem de görsellik açısından bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Şallar görsel olarak size olumlu yansımalar yapar. Ayrıca farklı renklerde, farklı tarzlarda bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir