Yazmalarımız ve Yazma Modelleri

yazma modelleri

Türk Dil Kurumu yazmanın anlamlarını, isim olarak ‘bohça, yemeni, başörtü, yorgan ve benzeri şeyler yapmakta kullanılan, üstüne boya ve fırça ile veya tahta kalıplarla desen yapılmış bez’ diyerek ve sıfat olarak da ‘bu bezden yapılmış’ diye tanımlayarak vermiş. Ama yazma dendiğinde hepimizin aklına gelen kadınların başlarını örtmek için kullandıkları işlemeli ve zarif başörtüleri veya yemeni olarak algılarız ki doğrudur. Çok farklı ve çekici yazma modelleri hanımları süsleyen şık giysi tamamlayıcıları olarak bugün de çok sevilmektedir.

Yazmaların Tarihten Bugüne Gelişim Çizgileri

Yazma dediğimiz şey pamuktan dokunmuş kumaşlara çeşitli tekniklerle basılan motiflerle oluşturulmuşlardır. Birçok hanım için yazma modelleri rengârenk ve alımlı ve çok şık motiflerden ibaret başörtüsü demektir ki dayanılmaz güzellikleri de bu noktalardan gelir. Anadolu tarihi ve kültürü içinde zaman içinde oluşan kendine özgü motifleri olan yazmalar kadınların başlarını örtmek için kullanmaları kadar aynı zamanda kendi güzellik ve zarafetlerine katkıda bulunduklarından emin oldukları bir tamamlayıcı giysi durumundadır.

Yazmaların Elde Edilişi

Yazmalar incecik dokunmuş basmaların üzeri işlemeli olan ve bu şekilde oluşturulmuş desenlilerine verdiğimiz isimdir aslında. Yazmalar, kadınlar ve genç kızlar tarafından hem gündelik olarak ve hem de özel günlerde kullanılan bir başörtüsüdür.

Giyme veya kullanılma biçimleri açısından yazmalar iki türe ayrılmaktadır. Çok eski tarihlerde ıhlamur ağacından yapılmış kalıplar vasıtasıyla ve kök boya kullanılarak üretilirlerdi. Otantik olarak altı renktiler. Ancak modern teknolojilerin katkıları sonucu yazma teknik ve türleri de zenginleşmiş, böylece zaten var olan güzellikleri katlanarak yaygınlıkları da artmıştır. Bugün bilgisayar destekli desen tasarımları yoluyla yapılan yazmalar ve onların işlemeleri 6 renkte kalmayıp 12 renge kadar ulaşmışlardır.

Yazmaların Kullanım Yerleri ve Yaygınlıkları

Eski zamanlardan beri genç kızların kenarlarına oya işleyerek çeyizlerine koyduğu yazmalar giderek hayatın her anında ve her yaşta tercih edilen giysiler olarak kültür ve medeniyetimizdeki yerlerini almıştır. Otantik olana hayatlarında daha fazla yer veren hanımlardan en modern tarzları tercih eden hanımlara kadar birçok insanın tercihi olan yazmalar kendilerine özgü güzel ve çekici yazma modelleri ile daha bir alımlı tamamlayıcı giysiler durumundadır. Bu nedenle onlar çeyiz hazırlığı yapan gelin adayları için de ideal giysiler durumundadırlar. Günümüz insanına kenarlarındaki oyaları itibariyle de el emeği göz nuru çok şık otantik ödüller olarak sunulabilir. Hanımlar ister kendilerine ister arkadaşlarına ve isterse çeyiz olarak kızlarına allı güllü yazmaları hediye edebilirler.

Günümüz insanının ve tabii hanımların da bu tür el işi ve oyalara fırsatının kalmadığını bilen tekstil sektörü hem çok değişik motif ve renklerde yazmaları ve hem de çok değişik yazma oyalarını hanımların beğenisine sunmaktadır. İhtiyaç ve zevklerinize göre yazma modelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir