Yazma Modelleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yazma Modelleri

Özellikle de Türk kültüründe büyük bir öneme sahip olan ve her alanda büyük bir rolü üstlenen yazma modelleri, tığ ve iğne oyaları ile süslendiğinde çok daha kullanışlı hale geliyor. Yazmalar kültürümüzde aynı zamanda baş örtüsü, örtü, tülbent gibi farklı isimlerle de anılıyor. Daha çok tesettürlü bayanlar tarafından günlük yaşamda kullanımı tercih edilen yazma modelleri, aslında her alanda ve her kişi tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor.

Günümüzde daha modern türlerinin ortaya çıktığı ve daha modern oyalarla süslendiği yazmalardan sizler de temin edebilir, el işi yapmak amacıyla ya da bir sanatla uğraşmak amacıyla süslemeye başlayabilirsiniz. Daha çok çeyiz paketlerinde karşımıza çıkmakta olan yazmalar, hem günlük yaşamda hem de özel anlarda kullanılabiliyor. Eski dönemlerde daha çok beyaz renkli ve düz desenli olarak gördüğümüz yazmalar, günümüzde tüm renkleri ve desenleri içerisinde barındırıyor.

Yazma modelleri, günlük hayatta çok rahat kullanıma uygun olan örtülerdir. İster saçınıza süs ve toka olarak kullanabilir, isterseniz de boynunuza fular ya da şal olarak kullanabilirsiniz. Bin bir çeşit rengin ve desenin birleşerek yazmalarda harmanlandığı modeller özellikle bahar ve yaz aylarında tercih ediliyor. Bahar aylarında fular kullanmak istemediğinizde, ince yapılı olan yazmalar tam olarak işinize yarayacaktır. Kullanmak amacıyla değil, ancak tamamen el işi ve sanat amacıyla yazma edinmek istiyorum diyorsanız, yazmalardan en az iki tane temin etmeniz gerekiyor. Yazmalara farklı motifler ya da oyalar ekleyerek daha güzel ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.

· Yazmalar pamuklu ve naylon yapılı olarak farklı çeşitlere ayrılabiliyor.

· Yazmalara oya yapmak istediğinizde, iğne oyaları daha rahat yapılıyor, daha uzun süre kullanıma sahip oluyor ve daha güzel görünüyor.

· Yazmaların boyutları da tercihinize göre değişkenlik gösterebiliyor.

· Yazmaların kare boyutlu olanlarına daha çok iğne oyaları yakışır iken, dikdörtgen ve daha büyük olan modellerine ise tığ oyaları ya da hazır motifler yakışıyor.

Yazma Modellerini Yazın Farklı Amaçlar İçin Kullanabilirsiniz

Ben açık bir bayanım ancak yine de yazma modelleri ve benzeri ürünlerden yararlanmak istiyorum diyorsanız, farklı alanlarda süs amacıyla kullanabilirsiniz. Fular olarak ve saç bandı olarak kullanımları en fazla tercih edilen kullanımlar arasındadır. Ancak daha da farklı alanlar türetmek istiyorsanız, çantalarınızın saplarında süs olarak kullanabilirsiniz. İnce ve küçük yapılı olanları, ayak bileklerinizde ve kol bileklerinizde, hal hal ya da bileklik olarak kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin beşiklerinde de örtü olarak kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir