İğne Oyası Örnekleri Nelerdir?

İğne Oyası Örnekleri

Sürekli olarak kadınlar evlerini ve kullanım alanlarını daha zarif ve şık görüntüye ulaştırmak için uğraşmaktadır. Bunun yanında süslemeler yaparak daha zarif görünmesini sağlamaya çalışmaktadır. En zarif ortamları yaratmanın yollarından biri süsleme sanatıdır. Kumaş ya da bez gibi ürünleri süslemek için kullanılacak el sanatlarından biri dantel ve iğne oyaları olarak bilinmektedir.

Geçmişte birçok kadın kendini daha zarif ve şık göstermek için el işi ile süslemeye çalışmaktaydı. Bunlardan ilki tülbentlerine işledikleri el emeği göz nuru iğne oyaları olmaktaydı. Sadece tülbentlerine değil evlerinde masaların üzerleri gibi birçok alana iğne oyası ve dantel işlemini yaparak yaşadıkları alanları süslemeye çalışırlardır. Bu iğne oyaları geçmişten günümüze kadar bir gelenek halinde ilerlemektedir. Genç kızlar evlenmeden önce kendilerine çeyiz hazırlamaktadır. Bu olayda bir gelenek halinde ilerlemektedir.

Çeyiz içerisinde konulacak her ürün diğer kişiler tarafından da görüleceği için en zarif ve şık ürünler çeyiz içerisine yerleştirilmektedir. Dantele bakıldığında iğne oyası örnekleri ile karşılaştırıldığında daha kaba bir görünüm sergileyebilmektedir. İğne oyası örnekleri daha çok emek isteyen bir ürün olduğundan ve ince bir şekilde işlenmesi nedeniyle daha şık ve daha zarif bir görünüm sunmaktadır. Bunun yanında iğne oyası örnekleri sadece tülbent kenarlarına değil, havlu kenarlarına, şal kenarlarına ve daha birçok kumaş ve bez kenarına işlenerek sizin alanlarınızı ve sizi daha zarif bir görünüme ulaştırmaktadır.

İğne Oyası Detayları

İğne oyası ile birçok kadın ev ekonomisine ve eşine destek olabilmektedir. Geçmişte sadece tuhafiyeler ile anlaşmanız sayesinde yapmış olduğunuz ürünleri satışa sunabilmekteydiniz. Günümüzde internetin gelişmesi ile birlikte internet ortamından rahatlıkla ürünlerinizi satışa sunabilmektesiniz.

İğne oyalarını kıyafetlerine işleyen kadınlarda bulunmaktadır. İğne oyası isminden de belli olacağı gibi iğne ile işlenen bir el işi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte ince, kalın, orta gibi iğne çeşitleri de yer almaktadır. En ince iğne ile tülbent gibi ince kumaşlara işleme yapmanız mümkündür. Kalın ve büyük iğneler ile de daha kalın kumaşlara işleme yapabilmektesiniz. İğne oyaları direk kumaşa işlenerek gidildiği gibi kumaşa işlenmeden yapılarak en son bitiminde kumaşa dikilmesi ile de yapılabilmektedir. İğne oyası örnekleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. İğne oyası örnekleri kadınların birbirleri arasında üretilerek örnekler çeşitlilik kazanmıştır. İğne oyası örnekleri genellikle doğadan esinlenerek uyarlanmaktadır. İğne oyası örnekleri arasında kar tanesi, çilek modeli, kiraz modeli, yaprak modeli gibi doğa içerisinde yer alan görsellerden yararlanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir