İğne Oyası Modelleri Nasıl Yapılır

yazma  modelleri

İğne oyası modelleri yapımı aslında oldukça basittir sadece alışana kadar bir zorluk çekilir. İğne oyası modellerinin hepsi birbirine eklenen düğümlerden oluşur sadece modeline göre bu düğümlerin sıralanışı değişir ve modeline bağlı olarak pul veya boncuk eklenir. İğne Oyası modellerinin güzel durması için düğümlerin ne çok sıkı nede çok gevşek olmaması gerekir. Yani İğne oyalarının en zor kısmı düğümlerin sıkılığını iyi ayarlamaktır. Eğer düğümlerin sıkılığını bir kere iyi ayarlayabilirseniz bütün iğne oyası modellerini kolaylıkla işleyebilirsiniz.

İğne Oyası İçin Gerekenler

İğne oyası modellerinin güzel görünmesi ve kolay işlenmesi için dikkat etmeniz ve size gerekli olan birkaç nokta var. Öncelikle iğne oyası modelleri kolay işleyebilmek için elinize iyi oturan ne çok büyük nede çok küçük olmayan bir iğneye ihtiyacınız var. Eğer iğne elinize iyi oturursa işlemeniz daha kolay olur. İğne oyası modelleri için ipek iplik veya polyester iplik kullanmanız bunların daha güzel görünmesini sağlar. Eğer bu noktaları dikkate alırsanız iğne oyası modelli işlemeniz kolaylaşır ve aynı zamanda işlediğiniz iğne oyaları da çok güzel bir görüntüye kavuşur.

İğne Oyası Modelleri Nerelerde Kullanılır

Birçok farklı iğne oyası modelleri vardır ve bunlar aslında hemen hemen istenilen her alanda kullanılabilir. İğne oyası modellerinin sıklıkla kullanıldıkları alanlar havlu kenarları, yazmalar, masa örtüleri, yatak örtüleri, Pike takımları ve bohçalar. İğne oyası işlemesi yaparken karar vermeniz gereken tek nokta hangi iğne oyası modelinin işlediğiniz alana daha çok yakışacağıdır. Eğer iğne oyasını daha yeni öğreniyorsanız yazma kenarı ve basit bir iğne oyası modelli ile başlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Hem işlerken zorluk çekmezsiniz hem de yazma kenarı diğerlerine göre daha çabuk biteceği için ilk işinizi sıkılmadan ve bıkmadan bitirebilirsiniz. Bu sayede zorlansanız da hevesiniz kırılmadan bir başkasın başlayabilirsiniz. Bir iki tane yazma veya havlu kenarı bitirdikten sonra eliniz alışacağı için iğne oyası size daha kolay gelecektir.

İğne Oyası Çeyizlerin Vazgeçilmezi

İğne oyası dünya da türk danteli olarak bilinir ve uzun yıllardır Anadolu’nun her yöresinde işlenir. Her yörenin kendine özgün iğne oyası modelleri vardır. Elbette günümüzde her yörede her model işlenir olmuştur. Ancak her şeye rağmen her yöre en fazla kendine özgün olan iğne oyası modellerini işlemeyi tercih ediyor. İğne Oyasının toplumumuzda ki yeri oldukça eskiye dayandığı için çeyizlerimizin de baş tacı denilebilir. Her Çeyizde illaki birkaç parça iğne oyası işlemesi bulunur. Çeyizler için yapılan iğne oyalarının başında havlu kenarları, pike takımları ve masa örtüleri geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir