İğne Oyası Kullanım Yerleri

El Sanatları Ürünü İğne Oyaları Namaz Başörtüleri

Bayanların her daim çantalarında bir köşede yerini alan el işiler arasında en zor olarak adlandırılan el emeği göz nuru işlemelerden biri hiç şüphesiz ki iğne oyası olmaktadır. İğne oyası diğer el işlerine oranlar işlemesi biraz daha emek istese de yine de bitiş anında duruşu ile her daim önceliklerinde sahibi olmuştur.

İğne oyası için birçok model söylenebilinmesinin yanı sıra ayrıca alternatif modeller de söylemek mümkün olmaktadır. Malzeme olarak da oldukça basit bir iki malzeme ile yapımı mümkün olan bu el emeği ürünleri ile birçok şey de yapmak mümkündür. Özellikle el işi işlemek için bir bahane arayanlara şunu söylemek isteriz ki el işi bize büyükannelerimizden miras kalan bir iş olduğu için öncelikle mirasımızı korumak ve onu uzun yıllar sonra bile yeni nesillere aktarmak için önem teşkil etmektedir. Bu sayede hem bize miras bırakılanı korumuş olur hem de yeni nesillerinde bunu şevkle yapmasına vesile oluruz.

İğne Oyası İle Yapılan Örtü Çeşitleri

İğne oyası birçok örtü modeli olarak da karşımıza çıkıyor. Hamarat ve hayal gücü geniş olan hanımlar yeni tasarımlar ve farklı modeller ile yepyeni bir çağ yaşatmaklara. Eskiden zorluğundan ötürü hanımlar basit ve çabuk bitecek tasarımlar düşünürken şimdilerde yerini harika tasarımlara bırakması günümüz hanımlarının da bir nevi azmini ortaya koymaktadır. İğne oyası olarak son zamanlarda en çok yapılan örtü çeşitleri arasında ise;

· Pike uçları

· Masa örtüsü

· Salon takımı

· Mutfak takımı

· Yatak odasına peçete takımı olarak iğne oyası kullanımı mümkün olmaktadır.

Bu modelleri genellikle tam olarak iğne oyası ile işlenmemekte ve keten, atamim, kaputune, patiska gibi kumaşları hazır hale getirip uçlarına iğne oyası işlemesi yapılarak sunuma hazır hale getirilir. Genellikle birlerleştirme zamanı da dikiş makinesinde piko denilen dikiş tarzı ile dikilerek tam hazır hale gelmesi mümkün olmaktadır. Bu özel tasarımların dışında da yine kullanımı mümkün olanlar ve basit işleme olarak adlandırılan; yazma ucu, çarsaf kenarı, havlu kenarı ve bez kenarı uçları olarak yapmakta mümkün olmaktadır. İstediğiniz modeli ve uyarlaması tamamen size kalmıştır. Son dönemde özellikle tesbih uçlarında da sıkça iğne oyası ile işlenmiş çiçek modelleri de görülmektedir. Bilmenizi isteriz ki hayal dünyasının sınırları yoktur iğne oyası neye uyarlanmak istenir ise uyarlamak mümkün olmaktadır. Evinizde her yerde modernize ederek çeyizinizin en nadide parçalarını kullanabilirsiniz. Dekorasyonunuza renk katabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir