Boncuklu İğne Oyaları Günlük Yaşantımızı Süsleri

Boncuklu İğne Oyaları

Günlük yaşamı şekillendiren en önemli unsurlardan biri kuşkusuz kıyafetlerdir. Kıyafetlerin daha canlı ve güzel bir görünüme sahip olmasını sağlayan süs eşyaları kullanımında büyük bir çaba harcanmaktadır. Son yıllarda giderek artış gösteren geçmiş olgulara ve nesnelere yönelik istekler, belirli bir değişim aşamasından geçerek son şeklini almaya başlamaktadır.

Gündelik yaşamın süs eşyaları olarak kadınların büyük çoğunluğunun tercihi olan iğne oyası ile yapılan ürünler, unutulma aşamasında bir seyir izlerken, büyük bir hızla tekrar canlanmaya başlamıştır. İğne oyası tanım olarak iğne ile belirli düğümler oluşturularak yapılan oyalardır. Bu oyalar Dünya genelinde “Türk danteli” olarak bilinmektedir. Bu tür işçilik eserleri kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır.

Günümüzde en çok kullanılan iğne oyası türlerinden biri boncuklu iğne oyaları olmuştur. Bu tür ürünlerin kullanım amacı, günlük kıyafet ya da ev eşyalarının şeklini en iyi biçimde yansıtılmasını sağlamaktır.

Boncuklu İğne Oyaları Ve Yaşamda İzleri

İğne oyaları genellikle tülbent, eşarp ve yazmaların kenarlarına örülerek elde edilmektedir. Bu ürünler kapalı giyinmeyi tercih eden kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni boncuklu iğne oyaları, kadınların süs eşyalarından biri olarak vazgeçilmezi temsil etmektedir.

İğne oyası yapımı oldukça zor bir uğraştır. Azim ve belirli bir çaba gerektirmektedir. Geçmiş zaman diliminden yaşamın en çok değiştiği teknolojinin çağı olan günümüz dünyasına geliş aşamasında unutulmaya yüz tutmak üzereyken son zamanlarda tekrar ilgi gösterilmesi ile kullanımı artış göstermiştir.

Unutulmayan Süs Eşyası Ürünleri

Boncuklu iğne oyaları, genellikle genç kızların birinci tercihidir. Kadınların kullandıkları tülbentler, yazma ve başörtüleri bocuk oyaları ile süslendikleri zaman içinde daha zarif bir görünüm kazanmaktadır. Bu yüzden bu ürünlerin kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir. Genç kızların tercihi, el işçilik ürünleri olan iğne oyaları ile canlılık kazandırılan boncuklu oyalara yönelimin artmasını sağlamıştır.

İğne oyaları genellikle tülbent kenarlarına örülmektedir. Ancak sadece bu alana hizmet etmemekte. Bunun yanı sıra ev eşyası ürünlerinin her alanında da kullanım alanını oluşturmuştur. İnce bir işçilik eseri olarak yaşamı süsleyen bu ürünlerin önemi gün geçtikçe belirli bir doğrultuda artış göstermeye başlamıştır. Günlük yaşama canlılık kazandırmak amacı ile tercih edilen iğne oyası ile yapılan el işçilik ürünleri Türkiye dışında da belirli bir kesimin ilgisini görmeye başlamıştır.

İğne Oyasının Sembolleri

Boncuklu iğne oyaları, gündelik yaşama şekil veren en önemli ve güzel bir ayrımı getirmektedir. Bu ayrım gelişerek değişimin her evresinde başka bir boyutta temsil edilmeye başlanmıştır. Geçmişin yaşamını süsleyen ürünlerin içerisinde önemli bir kitlenin hayatının her alanında vazgeçemediği unsur olan bu tür ürünler, dünyanın gelişiminin getireceği unutulmuşluğu en aza indirgemek için önemli bir dayanak olmaya başlayarak, devam edecek olan bir sürecin gelişini göstermeye başlamıştır. Bu süreç içerisinde geçmişin getireceği artı ürünlerden başlıcalarının tekrar yaşamı süslemesi izlenmeye başlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir