Türk Kadınının Vazgeçilmezi İğne Oyaları

iğne oyaları

Asırlardır ürettiği el ürünleriyle dünyada nam salan Türk kadınları, geçmişi bugüne taşıyan el emeği göz nuru tekstil ürünlerini güzelleştirmeye devam etmektedir. Özellikle Anadolu topraklarında masumiyet ifadesi olan iğne oyaları, havlu kenarları ve envai çeşit el işleri yüzyıllardır varlığını korumaktadır. Hatta gelişen teknolojiyle bütünleşen birbirinden güzel el işleri, üretildiği bölgeden yüzlerce kilometre uzaktaki bir hanımefendinin evini süslemektedir. Taşıdığı duygu itibariyle her bayanın evinde olması gerektiğini düşündüğümüz el işi eşyalar, modernlikle harmanlandığında tüm evleri güzel gösterecek kadar güçlüdür.

Türk Kültüründe İğne Oyalarının Yeri

Türk kültürü neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Eski Türk devletlerinde hanımlar çeşitli süs eşyaları üreterek süsleme sanatını diri tutmuşlardır. Öyle ki ‘’oya’’ kelimesi Avrupa’da sadece Türk kültüründe görülmektedir. Günümüzde Anadolu topraklarında devam ettirilen çeyiz geleneğinde de iğne oyalarının vazgeçilmez bir yeri vardır. Masumiyet ifadesi olan ve annelerinden kızlarına miras kalan bu süslemeler, yeni gelin evlerini güzelleştirmektedir.

Tarihsel gelişim açısından bakıldığında Türklerin yerleşik hayata geçmesiyle el işlemeciliğinin gelişiminin hızlandığı görülecektir. Kurulan her Türk devletinde hanımlar birbirinden renkli iplerle, çeşit çeşit desende iğne oyalarıİğne Oyası Nerelerde Kullanılır?

Annelerden kızlarına miras iğne oyaları, çeşit çeşit tekstil eşyasının güzelleştirilmesinde kullanılmaktadır. Tülbent, başörtüsü, havlu kenarları, seccadeler, yorgan süslemeleri ve dahi dantel kenarlarının süslenmesinde iğne oyası kullanılabilir. Geometrik şekillerin yan yana getirilerek işlendiği eşyayı güzelleştirme amacı taşıyan oyacılık sanatı, bugün genç kızlarımızın vazgeçemediği güzelleşme araçları arasında yer almaktadır. Taşıdığı masumiyet itibariyle Anadolu kadınının nasırlı ellerinden çıkan rengarenk oyalar, her genç kızın çeyizinde olması gereken önemli parçalardan birisidir.

İğne Oyalarıyla Güzelleşin

Günümüzde daha çok başörtülerini süslemede kullanılan iğne oyası modelleri, farklı çeşitleri barındıran yerlerden temin edilmelidir. Çeşitlilik bakımından doğru yerde olduğunuzu söylemek isteriz. Kaliteli el işçiliğiyle örülmüş iğne oyaları, uygun fiyatıyla da tercihlerinizde yer alabilecektir. Farklı modellere ulaşmak adına artık onlarca internet sitesi gezmenize gerek kalmayacak ve sitemiz üzerinden edindiğiniz modellere bakarak yeni modelleri kendiniz de üretebileceksiniz. Çeyiz hazırlığındaki genç kızlar da artık model arayışından kurtulacak ve onlarca model arasından seçme özgürlüğüne kavuşmuş olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir