İğne Oyası Havlu Kenarlarının Günümüzdeki Yeri

İğne Oyası Havlu Kenarı

Renk renk havluların kenarlarına yapılan iğne oyası modelleri havluları çeyizlik hale getirmektedir. Havluların birçok renk ve deseni vardır bu desenlerle uyumlu iğne oyaları havluları görülmeye değer kılmaktadır. Günümüzde genç kızlarımız tarafından çeyize rağbet azalmıştır. Fakat havlu kenarı modelleri hala popülerliğini korumaktadır.

İğne oyası havlu kenarı retro ve country tarz olmak üzere birçok dekorasyon tarzında aksesuar olarak kullanmaktadır. Anadolu’da yeni gelinler kapıların üzerine havlularla süslemektedir. Tabi bu havlularda mutlaka ağır iğne oyasından yapılmalıdır. Ayrıca bazı yörelere ait dürü geleneğinde kız tarafı damat ve yakınlarına oğlan tarafı da gelin ve yakınlarına iğne oyası havlu modellerinden yapmaktadır ve dürüde yakınlarına sergilemektedir. Son yıllarda ferforje ürünlerin yaygınlaşması ile ferforje bir sepetin içinde modern tarz dekorasyon sitilleri ile de uyum sağlamakta hatta dekorasyonunuzu üst seviyelere çıkarmaktadır. Bembeyaz dekore edilmiş bir banyoda rengârenk ve iğne oyası havlu kenarı görülmeye değer banyo dekorasyonları oluşturmaktadır. İsterseniz pastel tonlarla romantik bir görüntü isterseniz canlı renkler kullanarak daha marjinal banyolar.

Nakışlı ve İğne Oyası Havluların Kullanımı

Son yıllarda hanımlar havluların kenarları ile yetinmeyip üzerlerini de çeşitli el sanatları ile süsleyerek havlulara farklı bir boyut kazandırmaktadır. Brezilya nakışı, kanaviçe, kurdele nakışı gibi nakış çeşitleri ile rengârenk süsledikleri havluların kenarları da iğne oyası yapılınca görülmeye değer havlular ortaya çıkmaktadır. Havluların o dümdüz havasından çıkararak farklı boyutlara taşımaktadır. Fakat bu nakışlar ve havlu kenarları havlunun birçok bölümünü kaplayacağı için kullanımı zordur. Peki diyeceksiniz o zaman niye yapılıyor bu havlular.

Dekorasyon ve çeyiz amaçlı kullanılmaktadır. Sepetlerde katlanarak ya da asılarak kullanılmaktadır. Zaten hiç kimse bu güzelim havlulara ellerini silme cüretinde de bulunamaz. Ama çeyiz kültürümüzün günden güne önemini yitirdiği bu günlerde iğne oyası havlu kenarı gibi her nasıl kullanılırsa kullanılsın süs amaçlıda yapılıyor olsa mutlaka evi izde kızlarımızın çeyizinde kullanmaya özen gösterelim. Bu gibi birçok kültürümüzün devam etmesi için bu şart herkes üzerine düşen payı yapmalı diye düşünüyorum eğer elinizden el işi gelmiyorsa bu işten ekmek yiyen kişilere de bir nebze olsun katkımız olsun. Elimizden geliyorsa da eşe dosta hediye ya da ek gelir elde etmek için yapabiliriz. İğne oyasının maliyeti çok düşüktür. Birkaç renk ip ve iğneden yapılır. Ve aldığımız ipten birçok havlu kenarı yapabiliriz. Aynı ipten el emeğiniz ile farklı iğne oyası havlu kenarı örebiliriz, evlerimizi süsleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir