İğne Oyaları Modelleri Nasıl İşlenir

İğne Oyaları Modelleri

İğne oyaları modelleri işlendikleri her şeye şıklık katar. Birçok farklı iğne oyası modeli vardır. Bunları sıklıkla havlu kenarlarında ve yazma kenarlarında kullanılır. İğne oyaları modelleri işlemek için elinizde rahat tutabildiğiniz bir iğneye ve ipek veya polyester ipliğe ihtiyacınız vardır. Elliniz de rahat tutabildiğiniz biraz büyük olan bir iğne sayesinde iğne oyasını işlemeniz kolaylaşır ve ipek veya polyester iplik tercihi sayesinde işlendiğiniz oya kendini daha güzel gösterir. İğne oyası birbirine eklenen düğümlerden oluşur. Bu düğümlerin sıkı olması gerekir. Aksi takdirde istenilen oya modeli oluşmaz.

İğne Oyası Modelleri Kullanım Alanları

İğne oyaları modelleri trüklerin tarihinin bir parçasıdır. Her yörede farklı modeller işlenerek zenginleşmiştir. Dünyada türk danteli olarak da bilinir iğne oyası. Eski zamanlarda iğne oyaları modelleri daha çok havlu kenarı ve yazma kenarı işlemelerinde tercih edilirdi. Ancak günümüzde iğne oyasından masa örtüleri, tespihler, takılar ve tepsiler dahi yapılıyor. Yani aslında istediğiniz her şeye iğne oyaları modelleri ile süsleyerek şıklık katabilirsiniz. İğne Oyaları özellikle her genç kızın çeyizi için vazgeçilmez bir unsurdur.

İğne Oyası Nasıl Öğrenilir

İğne oyasını öğrenmek başlarda zor gibi görünse de aslında sadece el alışkanlığı gerektirir. Eliniz düğümleri yapmaya bir kere alışınca oyalar oldukça kolay ilerlemeye başlar. İğne oyasını öğrenmek için basit modellerden başlamanız daha avantajlı olacaktır. İğne oyasını tek başınıza internette bulabileceğiniz videolardan veya resimli anlatımlardan öğrenebilirsiniz. Bu sayede kısa bir sürede zor gibi görünen iğne oyasını öğrenebilirsiniz. İğne oyasını öğrenerek ister kendi çeyizinize koyabilir ister sevdiklerinize anlamlı bir hatıra bırakabilirsiniz. İğne Oyaları hiçbir zaman modası geçmeyen ve eskimeyen bir parçadır.

Farklı İğne Oyaları Modellerinin Oluşumu

Günümüzde birçok farklı iğne oyası modeli var. Bunun başlıca nedenleri iğne oyasının uzun yıllardır Türkiye’nin her bölgesinde işlenmesi. Her bölgenin kendine özgün modellerinin olmasının yanı sıra kadınlar eskiden oya modellerine tüm mutluluklarını, hüzünlerini ve sevgilerini işlerlerdi. Bu nedenle zamanla daha çok farklı modeller ortaya çıkmıştır. Eskiden her ne kadar her yörede farklı iğne oyası modelleri işlense de günümüzde her model her yerde işlenir oldu. Ancak iğne oyalarının değişmeyen bir özelliği kadınların hala mutluluklarını ve hüzünlerini bunlara işliyor olmaları. İğne oyaları belki de bunca duyguyla işlendiği için her çeyizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İşlenmiş her oyada ister havlu kenarı olsun ister yazma isterse tespih işleyenden bir parça taşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir