İğne Oyaları Modelleri Anadolunun Vazgeçilmezi

İğne oyaları modelleri

İğne oyaları modelleri, geçmişi oldukça eskilere dayanan zor hatta büyük incelik gerektiren bir el sanatıdır. Anadolu’nun her bir köşesinde yaygın olarak yapılan bu modeller geleneğimizin, kültürümüzün de bir parçasıdır adeta. Eskiden ham madde olarak ipek ipliklerin kullanıldığı ve değişik modellerin resmedildiği bilinmektedir. Günümüz de ise, daha çok naylon iplikler ile bu modeller işlenmeye çalışılmaktadır. Tam olarak tarihi bilinmese de bu topraklar da uzun zamandır var oldukları aşikardır. Dilerseniz şimdi de bu kültürel değerimizi daha yakından tanıyalım.

İğne Oyaları Modelleri

İğne Oyaları Modelleri, ince elenip sık dokunulan, titiz bir çalışma sonucunda elde edilebilecek bir el sanatıdır. Bilindiği gibi el sanatları ya da el işi dediğimiz oyalar, kişilerin kendi emekleriyle zamanlarından da harcayarak yaptıkları bir çabanın ürünüdür. Yüzyıllardır var olan gelenek ve kültürün bir parçası olarak kaynaşarak günümüze kadar ulaşan bu el sanatları halen varlığını sürdürmektedir. Ve gelecekte de var olmaya devam edeceklerdir. İğne oyaları modelleri, sadece basit bir el sanatı olarak görülmemelidir. İnsanlarımız bu el işi beceri gerektiren modellere duygu, düşünce, zevk ve kültürlerini yansıtmışlardır. Her ne kadar bazı zor modelleri olsa da kadınlarımızın büyük bir emek ve uğraş sonucu isteyerek, iştahla yaptıkları bu güzellikler sizce de takdir edilmeye değmez mi? Elbette, bu modeller gerçekten de takdire şayan olabilecek modellerdir. Çünkü oyalara işlenen resimler gerçekten de bir sanat abidesidir. Yeri gelir bir çiçek, yeri gelir bir dağ veyahut benzeri olan farklı şekiller.

Doğanın eşsiz güzelliğinin birer yansımalarıdır adeta. Günümüzde kadınlar arasında hobi olarak veya ek gelir sağlamak amacıyla yapılan modellerin kullanım alanı oldukça geniş olmakla beraber meraklıları da çoktur. Havlularda, eşarplarda ve daha pek çok yerde kullanılan bu modeller el emeği göz nuru işlemelerdir. Bu açıdan bu kadar yaygın olan bir el sanatı özelliği taşıması zaman içerisinde bu modellerin ‘’Türk Danteli’’ adını almasına da vesile olmuştur. Marifetli hanımlarımızın marifetli ellerinden çıkan bu muhteşem iğne oyaları modelleri sizlerin beğenisini kazanmış ve gönüllerinizdeki yerini almıştır.

İğne oyaları modelleri, büyük bir inceliğin ürünü olan modellerdir. El sanatları içerisinde belki de en çok tercih edilen en çok tutkuyla yapılan modellerden sadece bir tanesidir. Geniş bir yelpazeye sahip, önemli bir kültürün parçası haline gelen ve tarih boyunca gelenekselleşerek günümüze kadar ulaşan birbirinden güzel birbirinden etkileyici örnekleriyle dikkatimizi çeken bu modeller, siz değerli hanımların beğenisine sunulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir