İğne Oyaları İle Evinizi Güzelleştirin

İğne Oyaları

Türk kadını asırlar boyu yaşadığı alanı güzelleştiren bir yapıya sahip olmuştur. Bu amaçla evinde bulunan tekstil eşyalarının kenarlarını oyalarla süslemiş, dolaplarını ve vitrinlerini dantellerle bezemiş hatta evlenme çağındayken dahi bu güzelliklerden ödün vermemiştir. Bu durum ister küçük şehirde isterse de büyük şehirde yaşasın tüm hanımefendiler için Türk el sanatlarının daha önemli olmasına sebep olmuştur.

Masumiyet ve samimiyetin farkında olan hanımlarımız, el emeği göz nuru iğne oyaları, birbirinden güzel dantel işlemeleri ve binlerce süsleme malzemesine ayrı bir önem atfetmiştir. Fakat bazı sebeplerle geleneksel el sanatlarımızı edinmede sıkıntılar da ortaya çıkmıştır. Özellikle metropol şehirlerde yaşayan hanımlarımız saf el işlerine ulaşmada sorunlar yaşamıştır. Bu sorunların çözümünde en büyük yardımcınız olacağımızı hatırlatırız…

İğne Oyası Nedir? Oya İşi Nasıl Yapılır?

Oya sanatı yüzyıllar boyu Anadolu kadınları için önemli bir gelenek olmuştur. Hele hele iğne oyalarıyla tekstil eşyalarını güzelleştirmek ayrı bir sanat kolu oluşturmuştur. İğne oyası, farklı şekillerin, renkli iplerle ve iğne yardımıyla örülerek birleştirilmesiyle oluşturulan bir el sanatının genel adıdır. İğne oyaları; başörtüleri, tülbentler, seccade kenarları, yastık – yorgan süslemeleri ve havlu kenarları gibi farklı alanlarda süsleme amacıyla kullanılmaktadır. Türk kültürü iğne oyasının sıklıkla kullandığı çeyiz geleneğine de ayrıca sahiptir. Öyle ki evlenme çağına gelen genç kızlarımız çeyiz sandıkları hazırlayarak, bu sandıklarda birbirinden güzel oya ve dantellerle süslenmiş tekstil eşyalarını özenle saklarlar.

Peki önemi tüm hanımefendilerce bilinen iğne oyası çalışmaları nasıl üretilir? Usta öğreticiler -genellikle anneler- yardımıyla oyacılık sanatının püf noktaları öğrenilmelidir. Uygun iğneler ve el becerisi sayesinde renkli iplikler geometrik şekillere dönüştürülür. Tamamen hayal gücüne dayalı olan bu sanatı öğrenenlerin, oyalama işinden vazgeçemeyeceği açıktır. Öğrenemeyen hanımefendilerimiz için ise farklı modeller sitemiz OyaSepeti.com üzerinden edinilebilir.

İğne Oyasının Önemi Nedir?

Oyacılık Anadolu’da çok farklı bir yere sahiptir. Türk kadınları için komşuluğun, samimiyetin, masumiyetin, hediyeleşmenin ve becerinin ifadesi olan iğne oyaları; çeyiz geleneğinde de önemli bir yere sahiptir. Türk kızlarının çeyiz geleneğine verdiği önem herkesin malumudur. Sade tekstil eşyaları, hayal gücünün sınırlarını aşan oyalarla süslenir ve yeni gelin evlerini güzelleştirilir. Bir kültürün ifadesi olan iğne oyası sanatı bugün bile hanımlarımız için vazgeçilmez bir konumdadır.

Metropol şehirlerde yaşayan ve oya örmeye vakti olmayan hanımefendiler ise genellikle satın alma yoluna giderler. Model çeşitliliği satın alma işinde oldukça önemlidir. Farklı modeller seçme özgürlüğü tanıyacağından, uygun oyalar kolaylıkla edinilebilir.

İğne Oyası Fiyatları

Masumiyet ifadesi olarak hanımlarımızın vazgeçilmez süs eşyası olan iğne oyaları, kullanılan ipin kalitesine ve modeline göre farklı şekillerde fiyatlanabilir. Sadece oya almak isteyenlerin yanında, oyalarla bezenmiş tekstil eşyalarını almak isteyenler de bulunmaktadır. Türkiye’de oya çalışmalarının çok ulaşılabilir bir fiyatı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir