İğne Oyası Havlu Kenarı Dantel Modelleri

İğne Oyası Havlu Kenarı Dantel Modelleri

Hanımların vazgeçilmezi olan dantel eski zamanlardan beri evdeki birçok örtüye nakış nakış işlenerek kullanımı sürdürülmüştür. Dantel kullanım alnı o kadar geniştir ki mutfaktan salona, yatak odasından misafir odasına kadar birçok alanda türlü eşyaların üzerini örtmek amaçlı, kimi zamanda bir kumaşın ucuna işlenerek bulunduğu ortama zarafet katmaktadır.

Dantel işlemelerinin çeşitli modelleri bulunmaktadır. Çeşitli modelleri olduğu kadar bir o kadar da kullanıldığı yer bulunmaktadır. İki çeşit dantel modeli mevcuttur. Birincisi tığ ile yapılan model olup bayanlar arsında çok fazla rağbet görmez. Bunun sebebi görüntüsü tığa göre daha zarif duran ikinci yapım şekli olan iğne modelinin tercih sıklığından kaynaklanmaktadır. İğne oyası tığa göre zarif olduğundan kullanıldığı yere ayrı bir şıklık katmaktadır. Bu durumun farkında olan ince ruhlu bayanların tercihi genellikle iğne oyası ile yapılmış dantel modelleri yönünde olmaktadır. Bu yazımızda size dantelin önemli bir kullanım alanı olan iğne oyası havlu kenarı dantel modellerinden bahsedeceğim.

İğne Oyası Havlu Kullanım Açısından Önemi Ve Yapım Aşaması

Havlu Türk toplumunda sadece temizlik amaçlı kullanılmakla kalmayıp yer yer gösteriş amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Kullanım alanı bu şekilde genişledikten sonra havlu kenarlarına işlenen motiflere de özen gösterilmeye başlanmıştır. Özellikle hanımların gözbebeği olan iğne oyası dantel işi kullanılan havlu modelleri ortama gayet şıklık katan bir formdadırlar. Sergilendikleri yeri adeta tasarım harikası bir mekâna dönüştürler.

Kullanım açısından dolayı iğne oyası kullanıldığında havluyu güzel bir tasarıma dönüştürebilirsiniz. İğne oyası havlu kenarı yapımı iğne oyasının zor olması sebebi ile uğraştırıcı bir iştir. Fakat işlem bittiğinde ortaya çıkan manzara bütün uğraşınıza değeceği için emeğinizin karşılığını fazlası ile almış olacaksınız.

 

İğne Oyası Havlu Kenarı Dantel Modeli Fiyatları

 

İğne oyası havlu kenarı yapımı açısından zor bir model olduğu için fiyatı da diğer modellere göre biraz daha yüksektir. Fiyatlarının yüksek olmasının birinci nedeni ince işçilik gerektiren iğne oyasından yapılmış olması, ikinci nedeni ise bu havlu çeşidinin sergi amaçlı yapılıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

El işi ile yapılmakta olan iğne oyası havlu kenarı modelleri şık bir görünümün yanı sıra el emeği gerektirdiği için kıymetli bir tasarım olmaktadır. Kimi hanımlar bu modeli beğenmese de birçokların gözdesi olmayı başarıp camekanlara, mutfaklara hatta kapı üzerlerine bile konularak eve şıklık katmaya devam etmektedir. iğne oyası bilmeyenler için de birçok firma bu tarz ürünleri üretmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir