Çeyizlerin Vazgeçilmezi İğne Oyası Havlu Kenarı

iğne oyası havlu kenarı

Türk kültüründe çeyiz geleneğinin ayrı bir yeri vardır. Evlenme çağındaki kızlarımız, annelerinden miras el sanatlarıyla süsledikleri birbirinden güzel tekstil eşyalarını çeyiz sandıklarında biriktirir. İğne oyası havlu kenarı çalışmaları, dantel işlemeleri ve daha onlarca el sanatı bu sandıklarda evlenme gününe kadar özenle saklanır, evlendikten sonra da yeni gelin evlerini süsler. Anadolu’da olduğu kadar büyük şehirlerde de çeyiz geleneği yıllardır devam ettirilmektedir. Türk el işçiliği sadece güzellik sağlamaktan çok, üstlendiği farklı misyonlarla da gönüllerdeki yerini korur. İğne oyalarıyla süslenmiş havluların ise bu gelenekte özel bir yeri vardır.

İğne Oyası Havlu Kenarı Nasıl İşlenir?

Anadolu topraklarında hüküm süren her Türk devletinde oyacılık geleneği devam ettirilmiştir. Günümüzde ise farklı tekstil eşyaları iğne oyası çalışmalarıyla süslenir. Havlu kenarı da bunlardan biridir. Türk hanımları farklı desenleri ve şekilleri bir araya getirerek çeşit çeşit iğne oyası havlu kenarı modeli oluşturur.

Oya işlemeciliği için öncelikle uygun bir iğne gerekmektedir. Deyim yerindeyse işin piri olan hanımlarımız, kürdan ve kalem kullanarak da oya işleri yapabilmektedir. Az tecrübeli olanlar ise genellikle iğne kullanır. İkinci sırada kullanılacak ipin seçim işlemi gelir. İğne ve iplik seçiminden sonra oyacılık işlemi başlar. Hayal gücünün genişliğine göre yeni modeller üretilebileceği gibi hazır modellerden yararlanarak da iğne oyası yapılabilir. Örme işleminden sonra ortaya çıkan modeller havluların kenarına iliştirilerek işlem tamamlanmış olacaktır. Farklı modellere internetten ulaşılabileceği gibi usta öğreticilerden destek de alınabilir.

Havluların Çeyiz Sandıklarındaki Yeri Nedir?

Evlenme çağına kadar genç kızlarımız tarafından özenle hazırlanan çeyiz sandıklarında havluların ayrı bir yeri vardır. Bu önemli parçalar şüphesiz sade bir tekstil eşyası olarak çeyiz sandıklarına alınmaz. El becerisinin ifadesi olacak şekilde dantel ve iğne oyalarıyla süslenen havlular aynı zamanda o çeyizin sahibi genç kızın yetenekleri hakkında bilgiler verir.

İğne oyası havlu kenarı süslemeleri asırlar boyu Türk kültüründe önemli bir yere sahip olmuştur. Kullanılmayacak olsa bile rengarenk havlular çeyizlerde özenle saklanır. Hatta yeni gelin evlerinde de özenle saklanan kenarı süslü havlular geleceğe miras olarak dolaplarda saklanır.

2017 Yılında Hangi Havlu Kenarı İşlemeleri Moda?

İğne oyası farklı geometrik şekillerin ya da çiçek motiflerinin bir araya getirilmesiyle oluşur. Rengarenk iplerle oluşturulan iğne oyaları; havlu kenarı süslemelerinde, tülbent ve başörtülerinde sıklıkla kullanılır. 2017 yılında ise açık renkli iplerle işlenmiş oya modellerinin moda olduğu görülmektedir. Özellikle pembe, açık turkuvaz ve açık yeşil iplerle işlenen iğne oyaları farklı desenler oluşturmada sıklıkla kullanılır. İğne oyası havlu kenarı çalışmalarında ise üretilen bu modeller kolaylıkla kullanılabilir. Tüm bunların yanında kenarı süslenecek havlunun rengine uygun işlemeler özellikle kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir