Modern Dantel Modelleri

dantel modelleri

Ev dekorasyonunda kullanılan dantel modelleri günümüzde de varlığının sürdüren geleneklerden biridir. Eski zamanlarda yeni gelinlerin evlerinde sıklıkla kullandığı dantelleri evin her yerinde görmek mümkündü. Şimdiki zamanda ise bu durumdan memnun olmayan ve zamanın gerisinde kaldığını düşünen gelinler sadece dolap içlerinde dantelleri kullanmaktalar.

Tığlarla yapılan danteller yeni gelinlerin çeyizinde olmazsa olmaz eşyalar arasında yerini alırken yorgan ve yastıklarda bile kullanılmaktadır. Yorganların kenar bölümlerine dikilen ve güzel görünmesini sağlayan dantellerin işlenmesi oldukça zahmetlidir. Kolay yapılabilen danteller ile havlu kenarlarınızı işleyerek yeniden kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da eski bez çantanızı farklı bir tarza büründürmek içinde bu yolu seçebilirsiniz.

Her Alana Yakışan Dantel İşlemeleri İle Farklı Görünümler

Giysi ve kıyafetlerde sıklıkla kullanılan dantel işlemelerinde eş işçiliği oldukça fazladır. Kullanılan dantel modelleri zorluk derecesine göre sınıflandırılır. En basit danteller genellikle masa örtüsü olarak kullanılır. Yapımında uzun zaman harcanan danteller ise yatak odalarında kullanılır. Gelinlerin birbirleri ile yarışarak dantel örme alışkanlıkları günümüzde belirli kesimlerde hala devam etmektedir. Çalışan gelin adaylarının para karşılığında başka birisine yaptırmaları mümkündür. Bu sayede istenilen renk ve modellerde çeşitli dantellerin yapımı gerçekleştirilir. Kullanılacak modelin zorluğuna göre yapılması uzun sürebilir. Ekstra kullanılan boncukların örme esnasında yerleştirilmesi de zaman kaybına yol açabilir. Bu sayede bu emeğe göre fiyat belirlenir.

Dantellerin Kullanılabileceği Alanlar İse Şunlardır

· Havlu ve bornoz kenarlarına süsleme amaçlı olarak kullanılabilir. Burada kullanılacak modelin zordan ziyade basit olması daha kullanışlı olmasını sağlar.

· Salonlarda kullanılan masa örtüsü yerine geçen sık dantellerden oluşan örtüler kullanılabilir. Tozlanmaması için sabit telefonların üzerine de koyulabilir.

· Buzdolabında yiyeceklerin akmaması için plastik maddeden yapılmış makine işi danteller kullanılır. Buzdolabının yanı sıra ahşap dolaplarda da kullanılabilir.

· Dekoratif amaçlı tüllerin kenarlarında kullanılarak farklı bir hava vermesi sağlanabilir. Bunu yanında gündüz kullanımda giyilecek bluz ve şalların kenarlarına da işlenebilir.

· Seccadelerin kenarlarına dikilen danteller ile uyumlu şallar bütünlük sağlayabilir.

Tığ ile yapılan dantellerde önemli olan ipin kalitesidir. Çabuk kırılan ve katına ayrılan iplerle iş yapmak oldukça zor olacağından kalitesiz ipler tercih edilmez. Dantel modelleri örülürken genellikle beyaz renk tercih edilir. Diğer renkler uzun süreli kullanımdan ve yıkanmadan sonra rengin solmasına neden olur. Dantelleri makineye atmak yerine ılık suda elde yıkanması gerekir. Sıcak su dantelin şeklini kolayca bozabilir. Dantel modelleri kadınların becerisine göre her yıl yeni motifler eklenerek büyümektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir