Dantel ve Yaşamımızdaki Oyalarının Önemi

yazma  modelleri

Yazımız da dantel hakkında bilinmesi gereken tasarım model ve örnekleri sıralamak istiyorum. Bayanlar için özen gösterilen konuların başında gelen danteller evimize şık ve güzel bir görünüm katar. Yıllardan beri bir evin değişmez malzemeleri olarak gözüken ve fiskos, masa, sehpa, yatak , yastık, örtü, kıyafet gibi birçok alanda karşılaşacağımız danteller sayesinde sadece evinize değil aynı zamanda kendinize de şıklık ve zarafet katabilirsiniz. Üzerlerinde ki çiçek yaprak vb. gibi desenlerle ayrı bir güzelliği olan bu oyaların el işi olmaları onlara emek verildiğinin ve öneminin göstergesi olmaktadır.

Dantel Oyası Örnekleri

Dantel oyalarını birçok alanda kullanabileceğimizden bahsetmiştik. Dantel oyaları evlerimizin artık güzel bir geleneği gibi süslemektedir. Bunlara örnek verecek olursak özellikle süs olarak kullanılan masa, fiskos gibi yerlerde kullanılan oyalar gözümüze çarpar. Bu oyaların en güzel yanı bir örtü gibi şık ve zarif bir şekilde olduğu yeri güzel göstermesidir. Dikdörtgen, kare, yuvarlak gibi yapılabiliyor bu oyalar. Desenleri de çiçek gibi yuvarlak halkalı kullanılan oyalardır. Özellikle şunu belirtmeliyim ki önceden sarkar vaziyette kullanılan bu oyalar artık günümüzde tamamen örtü gibi ortasına ve yanlarına konularak biraz daha farklı açılarda kullanılmaya başlanmış olmaktadır.

Bu sözümüzden de yola çıkarak şunu söyleyebiliriz masa sehpa gibi yerlerde kullanım alanları yani oyayı koyacak olduğunuz yer size kalmış oluyor. İki farklı şekilde de güzel gözüken bu oyaların en büyük özelliği genel olarak üzerinde ki desen ve el işçiliğinden gelir. Gerçekten ayrı bir parantez açmak gerekirse el işlemesi ile yapılan danteller daha güzel bir görünüme sahip. Bayanların ilgisini daha çok çekmektedir. Bir işte el emeği artınca ister istemez kişilere pahalı gelse de internet ortamındaki güvenilir sitelerde rekabet ortamı ve çeşit artıyor. Bunun için daha uygun fiyatlara resmini görerek alabilirsiniz. Veya sizde kendi oyanızı yapabilirsiniz. Gerçekten bakıldığında birçok kişinin bu siteler üzerinden evine dantelli oda takımları dantel oyası fiskos örtüleri gibi birçok alanda satış yapıldığı bir gerçektir.

Dantel Oyanızı Kendiniz Yapın

Dantel oyasını aynı zamanda kendi örgünüzü de kendiniz yapabilme imkanınız var. Biraz zor olsa da eğer kendi dantelli örtülerinizi, oda takımlarını yapmak istiyorsanız öncelikle zamanınız olacak ve bu işe karşı ilginiz ve yoğun çabanız olmak zorundadır. Gerçek anlamda zaman ve emek isteyen dantelli iğne oyaları yapmadan önce bu iş konusunda kendinize güvenmeniz ve gayretli olmanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir