Dantel Örnekleri Tarihçesi

Dantel Örnekleri

Dantel örnekleri ilk olarak Anadolu da kullanılmaya başlandığı zaman diliminden itibaren zamanla vazgeçilmez süs eşyaları arasında yerini almıştır. Geçmişte kullanılan danteller ilk yapıldıkları anda salon- vitrin takımlarında, havlu kenarlarında, mutfak takımlarında ve masa örtülerinde kullanılmıştır. Ancak zamanla yaygınlık göstererek bu kullanım alanların dışına çıkarak giyim, ev, kıyafet, aksesuar ve takılarda karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Klasik alanlarda yapılan danteller el işçiliğinin günümüze kadar aktarılmasında önemli bir role sahiptir. Dantel yapımı, uğraş gerektiren ve zorlu el işçiliği ürünü olarak bilinen ürünlerden bir tanesidir. Ancak süsleme ögesinin vazgeçilmez bir bütünü olmuştur. Dantel örnekleri, gelişmesi açısından ihtiyaç ve istek doğrultusunda artan talepler ile paralellik göstererek ilerlemeye başlamıştır.

Dantel Örnekleri Ve Hakkında Bilinmeyenler

Dantelin değişerek günümüz yaşamına aktarılmasında en önemli katkılardan biri olan toplumsal yapının en belirgin özelliklerinin yansıtıldığı bir işçiliğin adı olarak yansıtılarak gelişim göstermiştir. Dantel örnekleri, gün geçtikçe gelişmeye devam ederek Türk kadınlarının el işlerinde vazgeçilmez bir unsur haline gelmeye başlamıştır.

Çeşitli ve farklı buluşlar ile şekillenen teknolojinin bu ürünlere katkısı da kaçınılmaz olmuştur. El işçiliğinin yansıtılmasında büyük bir araç görevi gören bu tür ürünlerin yaygınlık kazanması neticesinde teknoloji kullanılarak makine üretimi adı altında üretim başlamıştır. Ancak el işleri ile yapılan dantel örnekleri zamanla artan ihtiyaca daha fazla cevap verebilmek adına makine üretimine daha fazla ihtiyaç duymuştur.

Toplumsal Yaşamın Yansıması Olan Ürünler

Son zamanlarda dantel örnekleri kapsamında en çok tercih edilenler boncuklu örtü modelleri ve dantelleri olmuştur. Toplumsal yaşamın belirgin özelliklerinden vazgeçilmez bir unsur haline gelmeyi başaran bu tür el işçiliği ürünleri zamanla daha fazla yayılım göstermeye başlamıştır.

Günümüzde ise dantel örnekleri, gelinlik alanını kapsayan en önemli birinci unsur olmuştur. Bunun yanı sıra aksesuar, abajur, yatak ve örtü takımlarında da kullanılmaya devam etmektedir. Belirli bir değişim aşamasına sahip olan bu ürünler, doğallığını korumayı başararak yaşamı süsleyen öge haline gelmiştir. Belirli kalıplara dayanan ürünlerin motiflerinin artması ile çeşitlilik özellikleri her kesimden ihtiyaç ve isteklere cevap verebilecek bir nitelik kazanmıştır.

Geçmişin Mirasının Devamlılığı

Yüzyıllar öncesinden süre gelen bazı kalıplar aynen şimdiki zamanda da devam etmektedir. Dünya değişim adı altında birbirinden farklı özellikteki alanlarda varlığını kanıtlama çabası içerisinde bulunurken, yaşamın izlerini yansıtan bu tür ürünlerin devamlılığı belirli bir süreci takip ederek gelişme göstermeye başlamıştır.

Toplumların yaşayış biçimi, bilgileri, kültürleri, gelenek ve görenekleri vs… gibi yaşamın belirgin faktörlerine ayna tutan bu tür el işçiliği ürünleri yaşamın en güzel simgesi olmaya devam etmektedir. Geçmiş yaşamın sembol ürünleri olan bu tür el işçilik ürünlerinin miras olarak kuşaktan kuşağa aktarımı belirli bir süreç etrafında şekillenerek yaşamda yerini korumaya başlayarak önemini artırmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir