Dantel Modelleri Varlığını Sürdürüyor

dantel modelleri

Dantel Modelleri uzun yıllardır türk kadınlarının hayatının bir parçasıdır ve hala daha bir parçası olmayı sürdürüyor. Danteller türk toplumumuzda bir alışkanlıktan çok gelenek olmuş durumda. Öyle ki her evde ve her çeyizde birbirinden farklı birçok dantel modelleri vardır. Son yıllarda eskisi kadar evlerde eşyaların üzerine sermek için kullanılmasa da hala bu amaçla kullananlar da var. Eskiden dantel modellerinin el emeği göz nuru olması değerlerini daha da artırırdı.

Geçmişten Geleceğe Dantellerin Kullanım Alanları

Geçmişten günümüze kadar gelen dantel modellerinde değişimler olduğu gibi kullanım alanlarından da değişimler oldu. Eski den sadece evlerde eşyaları yani; sehpaları, vitrinleri ve dolapları süslemek için kullanılan danteller günümüzde bu amaç için oldukça nadir olarak kullanılıyor. Ama dantel modellerinin kullanıldığı birçok başka alan var artık. Özellikle Kıyafetlerde ve takılarda sıklıkla farklı farklı dantel modelleri tercih ediliyor. Her ne kadar evlerdeki kullanımı daha az tercih edilse de her genç kızın çeyizinde birçok dantel mevcuttur. Bu durumda Dantelin bizim toplumumuzda bir köklü bir gelenek olmasından kaynaklanıyor. Danteliniz bir evi çıplak bir insana benzetip asla olmaz diyen kadınlarımızın sayısı da hiçte azımsanacak gibi değil.

Dantel Yapımı Nasıl Değişti

Eskiden her dantel bir kadının el emeği ile ortaya çıkar ve onun duygularını, becerisini yansıtırdı. Bu Nedenle Dantellere ele emeği göz nuru denir ve oldukça değerli olurlardı. El emeği ile ortaya çıktıkları için hediye olarak da oldukça kıymetli olurlardı. Ancak bu durum günümüzde değişti. Hala kendi dantelini kendi yapan kadınlarımız ve genç kızlarımız olsa dahi uğraşmak istemeyerek fabrikasyon danteller satın alanlarda oldukça fazla.

Fabrikasyon dantel modellerinin tercih edilmesinin başlıca nedeni zahmetsiz ve uygun fiyatlı olmalarıdır. Günümüzde iş hayatına atılan kadınların dantel modelleri işleyecek pek fazla zamanı olmadığı için hazır dantel modellerine olan talebin yüksek olması oldukça doğal. Ancak fabrikasyon dantel tercih etmeyenler için bir alternatif daha var. Birçok kadın El işi yaparak kendilerine gelir kaynağı sağlıyorlar. Bu kadınların işlediği dantel modeller elbette fabrikasyon dantellere göre biraz daha pahalı oluyor. Ancak güzel dantellerin ortaya çıkması için gerçekten de çok fazla el emeği gerektiği de unutulmamalıdır.

Dantellerin Bakımı

Danteller evlerde oldukça şık bir görüntü sergiliyor. Ancak bu görüntünün sürekli olmasını istiyorsanız eğer Dantellerinizin bakımına da dikkat etmeniz gerekir. Dantellerinizi makineden yıkamak yerine elde yıkayarak temizlerseniz yıpranmazlar ve bu sayede daha güzel görünürler. Elbette dantel deyince ilk akla gelen şey dantel kolalamak. Eğer dantellerinizi kolalarsanız çok daha güzel bir görüntü sergilerler ve daha uzun ömürlü olurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir